Yolculuk Filmi Gala Gecesi

Bir gencin cihatçı gruplara katıldığı çelişkili hayatının öyküsünü anlatan “Yolculuk” filminin İstanbul galası yapı’İnsanlık bombalardan güçlüdür’ldı. Dün akşam, Kozyatağı Kültür Merkezi’nin büyük salonunda gerçekleştirilen galaya ilgi hayli yoğundu. Film, izleyenler arasında büyük beğeni topladı.

Gösterimden önce, filmin kolektif üreticisi olan Bağımsız Sinema Merkezi’nin (BSM) açıklaması okundu. Bağımsız Sinema Merkezi adına açıklamayı okuyan “Yolculuk” oyuncularından Erkan Akbulut, “Bir asrı aşkın zaman oluyor beyaz perde hayatımıza girdiğinden bu yana. Neler gördük, neler geçti gözlerimizin önünden? Heyecana kapıldık, şaşırdık, tükendik, yeniden biriktik. Her birimizin kendine, dostlarına, aşklarına dair hatıralarına bir yerinden dokundu sinema. En kötü denilen filmler bile, an geldi, güzel bir hatıranın yaratılmasında pay sahibi oldu hayatlarımızda” diyerek söze başladı.


‘AYDINLIĞI BÜYÜTEN FİLMLER DE…’ “Lakin üzerinde yaşadığımız dünya naiflik kaldırabilcek bir dünya değil. Yaşadığımız ve yaşanan hayatlar, gözlerimizi kapayınca geçip giden düşler değil” diyen Akbulut, “İzlediğimiz filmlere de gözümüzü kapayamıyoruz. Karanlığı kutsayan filmler de görüyoruz; aydınlığı büyüten filmler de. Kimi zaman çirkinlik akıyor perdeden aşağı. Kimi zaman en güzel düşler ve gerçekler uzanıyor, gözlerimizden zihinlerimize. An geliyor, umutsuzluk taşıyor sinema salonlarından dışarı. An geliyor, en coşkulu umutlar yeşeriyor, bir filmden dolayı” ifadelerini kullandı.

‘REDDEDİYORUZ!’ “Sinema bir endüstridir, bir sanattır, propagandadır, eğlencedir… Hem hepsi, hem hiçbirisidir aynı anda. Ustanın sözleriyle, sinema bir şenliktir” diyen Akbulut, “Sermayenin egemenliğindeki dünyada, sinema için de ibre karanlıktan, çirkinlikten, umutsuzluktan yana. Sinema salonları, gericiliğin sempatik, acı ve zulmün kaçınılmaz, ezilenlerin çaresiz ya da kötücül gösterildiği filmlerin işgali altında. Bir yanda ise kısır hayallerin büyüsü, işi boş eğlencenin rahatlatıcılığı var. Biz bunları reddediyoruz!” diye konuştu. Akbulut, Bağımsız Sinema Merkezi ‘nin verdiği mücadelenin ve üretimlerinin bu çerçevede kavranması gerektiğin belirterek, kısaca ilkelerini hatırlattı ve gericiliğe, karanlığa ve sermayeye karşı ilericiliğin, aydınlanmanın ve emeğin sinemadaki sözü olmak istediklerini söyledi.

SİNEMAYI KARANLIĞIN ELİNE BIRAKMAYACAĞIZ Dinci gericiliğin iyi, güzel ve aydınlık olan ne varsa yok etmek istediği ve saldırılarını hızlandırdığı zamanlardan geçtiğimizin altını çizen Akbulut, “Kapitalizmin bu gericiliğe güç verdiğini, emperyalizmin bu gericiliğin taşıyıcılarından beslendiğini de biliyoruz” dedi.

Yolculuk filminin tam da böyle bir zamanda, komünist sinemacıların sözlerini söylemek için insanların karşısına çıktığına vurgu yapan Akbulut, “Yolculuk, gerçekliğin bir yüzünü açık etmeyi, bazı perdeleri aralamayı amaçlıyor. Sokaklarda, iş yerlerinde, okullarda ve evlerimizde gericiliğe karşı mücadelemiz sürerken, sinemanın da köşesine çekilmeyeceğini, karanlığın eline bırakılmayacağını müjdeliyor” ifadelerini kullandı. Akbulut sözlerini, “BSM, insanlığın büyük mücadelesinin bir yüzü olarak, hepinizi selamlıyor. Hoş geldiniz” diyerek sonlandırdı.

Akbulut’un yaptığı açışın ardından filmin özel gösterimine geçildi. Gösterimin ardından filmin oyuncuları ve set emekçileri, davetlilerin alkışları arasında sahneye çıktı ve davetlileri selamladı.

Paylaşın

Yorumlar