Hayatın Olduğu Her Yerde: Viktor İvanoviç Govorkov

Sovyet ressam, grafikçi, afiş çizeri ve illüstratör. SSCB Ressamlar Birliği üyesi. RSFSC Onur ödüllü Ressamı. (1971)İç ve dış siyasete, spora, alkoliklikle ve serserilikle mücadeleye dair afişleri ile ünlüdür. Dergi ve gazete karikatürleri çiziyor ve kitap grafiği ile uğraşıyordu.

Çalıştığın kazar kazanıyorsun.  1964
Çalıştığın kadar kazanıyorsun. 1964

Yaşamı

Viktor İvanoviç Govorkov 18 Kasım 1906 günü Vladivostok’ta doğdu. 1926-1930 yılları arasında Tüm-Birlik Görsel Sanatlar Teknik Üniversitesinde S. V. Gerasimov, D.S. Moor’dan ve V.A Favorskiy’den ders alıyordu. Moskova’da yaşayıp çalışıyordu. Bir ressam olarak başladı yoluna, diploma çalışması olarak Kızıl Meydan’ın 1 Mayıs süslemelerinin eskizini yaptı. Daha sonraki yıllarda sadece kitap grafiği ve afişlerle uğraştı.

Belki de SSCB döneminin en ünlü afişi "Alkole hayır!" (1954). Sovyet grafik sanatçısı Viktor Ivanovich Govorkov (18 Kasım 1906 - 13 Haziran 1974)
Belki de SSCB döneminin en ünlü afişi “Alkole hayır!” (1954). Sovyet grafik sanatçısı Viktor Ivanovich Govorkov (18 Kasım 1906 – 13 Haziran 1974)

1931’de askerlik hizmetini tamamladıktan sonra politik ve hiciv afişleri alanında çalışmaya başladı. Ele aldığı konular her zaman birbirinden farklı olabiliyordu. Sanayi, tarım, cehaletle savaş, spor ve çocukluk; sanatçının afişlerinde her konu kendine yer buluyordu. Eserleri hem Sovyetlerde hem de  dünyanın bir çok yerinde sergilendi.

Her mahalleye, her köye sinema, 1946

Büyük Vatanseverlik Savaşı sırasında, askerlerle birlikte cepheye gitti. Kalinin cephesinde ressamlardan oluşan özel bir ekip kurulmuştu. Ekipte Viktor Govorkov, Anna Borovskaya, Leonid Golovanov, Nikolay Dutov, Nikolay Kozlov gibi isimler vardı; cephede, en ön siperlerde eskizler, karalamalar ve portreler çizdiler. Ressam ekibi, Kızıl Ordu birlikleri ile beraber 16 Aralık 1941’de kurtarılmış Kalinin’e girdi.

Sportif Bahar

Govorkov afişçi olarak Moskova’da birçok yayında ve ‘’Agitplakat’’ Ressamlar Birliğinde çalıştı, bu birlikte çoğunlukla tarım konulu afişler çizdi.
Afişleri dikkatli boyut modellemesiyle, ince renk uyumu ve çizimle göze çarpıyordu.

Milletvekili halkın hizmetkarıdır

 

[rb_related title=”Bunlar da ilginizi çekebilir” total=”2″]

 

Paylaşın