Stalin Döneminde Kurulan Fabrikalar Ve Santraller

1938’den 1941’e kadar inşa edilen fabrikaların, fabrikaların, enerji santrallerinin vb. listesi aşağıdadır. Liste endüstriye göre ayrılmıştır:

Enerji Santralleri

  1. ACHPP, Adzharis-Tskhalinskaya, Batum, Gürcü SSR 67
  2. Gyushskaya, nehir üzerinde. Rozdan, Ermeni SSC 69
  3. Dneprovskaya, Zaporozhye, Ukrayna SSR 46
  4. Dneprodzerzhinskaya, Dneprodzerzhinsk, Ukrayna SSR 48
  5. Dubrovskaya, rp Dubrovka, Leningrad bölgesi 46
  6. Zakamskaya, rp Zakamsk, Molotovskaya. bölge 46
  7. Zemo-Avchalskaya, Tiflis, Gürcü SSR 46, 67
  8. Zuevskaya, Khartsyzsk, Ukrayna SSR 363
  9. Ivanovskaya, Ivanovo, Ivanovo bölgesi 70
  10. Kaluga, Kaluga, Tula bölgesi 69
  11. Kanakerskaya, pgt Kanaker, Ermeni SSR 46, 67, 69
  12. Karaganda, Karaganda, Kazak SSR 70
  13. Krasin, Bakü, Azerbaycan SSR 48
  14. “Kızıl Yıldız”, Bakü, Azerbaycan SSR 46
  15. Krasnogorsk, Kamensk, Çelyabinsk bölgesi 61
  16. Krasnodar, Krasnodar, Krasnodar Bölgesi 70
  17. Krasnozavodskaya, Kharkov, Ukrayna SSR 46
  18. Krasnoyarsk, Krasnoyarsk, Krasnoyarsk Bölgesi 70
  19. Kuvasayskaya, rp Kuvasay, Özbek SSR 66, 70
  20. Kurakhovskaya, pgg Kurakhovka, Stalin bölgesi, Ukrayna SSR 70, 363
  21. Leningradskaya No. 10, Leningrad 363
  22. Nesvetaevskaya, rp Küçük Nesvetai, Rostov bölgesi 70
  23. Nivskaya, Kirovsk, Murmansk bölgesi 69
  24. Orskaya, Orsk, Chkalov bölgesi 46, 70
  25. Rybinsk, Rybinsk, Yaroslavl bölgesi 69
  26. Svirskaya No. 2, Leningrad 69
  27. Svistukhinskaya, Ordzhonikidze bölgesi 70
  28. Severo-Donetskaya, rp Post Lyubimovsky, Ukrayna SSR 70
  29. Serebryanskaya, r. Miass, Çelyabinsk bölgesi 70
  30. Stalinogorskaya, Stalinogorsk, Tula bölgesi 46, 363
  31. Sumgayıtskaya, pgt Sumgayıt, Azerbaycan SSR 67
  32. Sohum, Sohum, Gürcü SSR 69
  33. Syzran, Syzran, Kuibyshev bölgesi 70
  34. Syasskaya, rp Syasstroy, Leningrad bölgesi 70
  35. Tulomskaya, nehir üzerinde. Tuloma, Murmansk bölgesi 46
  36. Uglich, Uglich, Yaroslavl bölgesi 69
  37. Frunzenskaya, Moskova, 363
  38. Habarovsk, Habarovsk, Habarovsk Bölgesi 70
  39. Tapınak, Tiflis, Gürcü SSR 69
  40. Chirchik, Chirchik, Özbek SSR 66, 69

 

Kömür Endüstrisi 

  1. Dostu, Donbass 48, Ilyich, Krivoy Rog, Ukraynalı SSR 336
  2. Kalinin adını Gorlovka’dan almıştır, Ukrayna SSR 377
  3. Nodal kazık No. 2, rp Uzlovaya, Tula bölgesi 361, 362
  4. Central Bokovskaya, pgt Central-Bokovsky, Ukrayna SSR 48
  5. Snezhnyananthracite 387 güveninin 3 numaralı madeni
  6. Maden No. 6, Krasny Luch, Ukrayna SSR 387
  7. Maden No. 8 Gorlovka, Ukrayna SSR 377
  8. Maden No. 8, Bobriky, Moskova bölgesi 362
  9. Maden No. 11-bis, rp Alekseev-Leonovo, Ukrayna SSR 377
  10. Maden No. 18, rp Alekseev-Leonovo, Ukrayna SSR 293, 326
  11. Maden No. 19, Bobriky, Moskova bölgesi 362
  12. Maden No. 20, Bobriky, Moskova Bölgesi 362
  13. SSCB Halk Renkler ve Metalurji Komiserliği, Krasnouralsk, Sverdlovsk Bölgesi’nin “Krasnogvardeyskaya” madeni. 359, 360

Petrol Endüstrisi

  1. Bakü karbon karası tesisleri, Bakü, Azerbaycan SSR 46
  2. Mirzani petrol sahasının Komsomolskaya sondaj kulesi No. 133, Gürcü SSR 377
  3. Leningrad gaz tesisi, Leningrad 75
  4. Moskova Kok ve Gaz Tesisi, Moskova 75
  5. Moskova kırma tesisi, Moskova 46
  6. Petrol boru hattı Gor.a-Gorskaya – Grozni 46
  7. Petrol boru hattı İzberbash – Makhach-Kala 48
  8. Ufa Petrol Rafinerisi, Ufa, Başkurt ASSR 48
  9. Schmidt, bitki, Bakü, Azerbaycan SSR 337

Metalurji Endüstrisi

  1. Azovstal, bkz. Alapaevsky, Alapaevsk, Sverdlovsk bölgesi adını taşıyan Ordzhonikidze. 346
  2. Almaznyaneky, kentsel yerleşim Diamond, Ukrayna SSR 357
  3. Amurstalstroy, Komsomolsk-on-Amur, Habarovsk Bölgesi
  4. Andreev adını, Tatarrog, Rostov bölgesi
  5. Bakalsky, rp Bakal, Chelyabinsk bölgesi 71
  6. Bakü boru haddeleme, Bakü şehri,
  7. Azerbaycan SSR 71 Beloretsky, Beloretsk, Bashkir ASSR 346, 399
  8. Voikov onun adını aldı, Kerç, Kırım ASSR 152
  9. Voroshilov, Ukrayna SSR’si Voroshilovsk’tan adını aldı
  10. Vyksa, Vyksa, Gorki bölgesi 341, 358
  11. Uzak Doğu, bkz. Amurstalstroy
  12. Dzerzhinsky adını Dneprodzerzhinsk, Ukrayna SSR 355’ten almıştır
  13. Dzerzhinsky, Ukrayna SSR’si Dnepropetrovsk’tan adını aldı
  14. Dneprospetsstal, Zaporozhye, Ukrayna SSR 152
  15. Donetsk, Stalin, Ukrayna SSR
  16. Zaporizhstal, Zaporozhye, Ukrayna SSR
  17. Zlatoustovsky, Zlatoust, Chelyabinsk bölgesi
  18. Ilyich’in adı, Mariupol, Ukrayna SSR 347, 374
  19. Karl Liebknecht adını Nizhnedneprovsk’tan almıştır, Ukrayna SSR 152, 348
  20. Kemerovo boru haddeleme, Kemerovo, Novosibirsk bölgesi 71
  21. Kerç, bkz. Voykov adlı
  22. Kirov onun adını aldı, Makeevka, Ukrayna SSR
  23. Komintern adını Nizhnedneprovsk’tan alıyor, Ukrayna SSR 347
  24. Kosogorsky, Tula, Tula bölgesi 348
  25. Kramatorsk, bkz. Kuibyshev’in adını taşıyan
  26. “Kızıl Ekim”, Stalingrad, Stalingrad bölgesi
  27. Krivorozhsky, Krivoy Rog, Ukrayna SSR
  28. Kuznetsky, Stalinsk, Novosibirsk bölgesi
  29. Kuibyshev’in adı, Kramatorsk, Ukrayna SSR 343, 347
  30. Kuibyshev adını Trubny, Mariupol, Ukrayna SSR 343, 347, 350’den almıştır.
  31. Kushvinsky, Kushva, Sverdlovsk bölgesi 348
  32. Lenin, Ukrayna SSR’si Dnepropetrovsk’un adını aldı
  33. Leningrad borusu, Leningrad 330
  34. Lysvensky, Lysva, Molotov bölgesi 109
  35. Magnitogorsk, Magnitogorsk, Çelyabinsk bölgesi
  36. Makeevsky, Kirov adını gör
  37. Mariupol, bkz. Ilyich adlı
  38. Mariupol borusu bkz. Kuibyshev’in adını taşıyan
  39. Nadezhdinsky, bkz. Serov’un adını taşıyan
  40. Nizhne-Saldinskiy, Nizhnyaya Salda, Sverdlovsk bölgesi 109, 153
  41. Nizhne-Serginsky, rp Nizhniye Sergi, Sverdlovsk bölgesi 314, 347, 356
  42. Nizhny Tagil, Nizhny Tagil, Sverdlovsk bölgesi 156, 358
  43. Nikopol, bkz. Yuzhnotrubny
  44. Novo-Lipetsky, Lipetsk, Voronej bölgesi
  45. Novo-Moskovsky, Novo-Moskovsk, Ukrayna SSR 46, 71
  46. Novo-Tagilsky, Nizhny Tagil, Sverdlovsk bölgesi
  47. Novo-Uralsky boru haddeleme, st. Khrompik, Sverdlovsk bölgesi 71, 350
  48. Ordzhonikidze, Ukrayna SSR’si Mariupol’un adını aldı
  49. Ordzhonikidze, Ordzhonikidze, Ukrayna SSR
  50. Petrovsky, Petrovsk-Zabaykalsky, Chita bölgesi
  51. Petrovsky, Ukrayna SSR’si Dnepropetrovsk’tan adını aldı
  52. Satkinsky, Satka, Chelyabinsk bölgesi 357
  53. “Özgür Şahin”, Lipetsk, Voronej bölgesi 348, 357
  54. Serov, Sverdlovsk bölgesi Serov’un adını aldı
  55. “Çekiç ve Orak”, Moskova
  56. Sinar boru dökümhanesi, Kamensk, Chelyabinsk bölgesi 109, 331
  57. Stalinist bkz. Donetsk
  58. Taganrog, bkz. Andreev adlı
  59. Tirlyansky bkz. Beloretsky
  60. Ural Novotrubny, bkz. Novo-Uralsky
  61. Frunze adını Konstantinovna’dan almıştır, Ukrayna SSR 314, 374
  62. Chelyabinsk ferroalyaj, Chelyabinsk, Chelyabinsk bölgesi 48
  63. Chermozsky, rp Chermoz, Molotov bölgesi 358
  64. Chusovoy, Chusovoy, Molotov bölgesi 109, 348
  65. Elektrostal, Elektrostal, Moskova bölgesi
  66. Yuzhnotrubny, Nikopol, Ukrayna SSR

Coke Santralleri

  1. Bryansky, rp Bryansk madeni, Ukrayna SSR 109
  2. Zaporozhye, Zaporozhye, Ukrayna SSR 46
  3. Kemerovo, Kemerovo, Novosibirsk bölgesi 46
  4. Mupgketovsky, kentsel yerleşim Mupzhetovo, Ukrayna SSR 109

 

Demir Dışı Metalurji Tesisleri 

  1. Almalyk bakır izabe tesisi, Taşkent, Özbek SSR 72
  2. Balkhash bakır izabe tesisi, Balkhash, Kazak SSR 66, 72
  3. Blyavinsky bakır-kükürt tesisi, Blyava, Chkalovsky bölgesi 72
  4. Dzhezkazgan bakır izabe tesisi, sp Dzhezkazgan, Kazak SSR 66, 72
  5. Kamensky alüminyum fabrikası, Kamensk, Chelyabinsk bölgesi 61, 64, 72, 136
  6. Kandalaksha alüminyum fabrikası, Kandalaksha, Murmansk bölgesi 64, 72, 136
  7. Kandalaksha elektrolitik alüminyum tesisi, Kandalaksha, Murmansk bölgesi 72
  8. Monchegorsk nikel tesisi, Monchegorsk, Murmansk bölgesi 46
  9. Sredne-Uralsky bakır eritme tesisi, Revda, Sverdlovsk bölgesi 46, 48, 72
  10. Stalin alüminyum fabrikası, Stalinsk, Novosibirsk bölgesi 64, 136
  11. Tikhvin alümina rafinerisi, sp Boksitogorsk, Leningrad bölgesi 72
  12. Ural alüminyum bkz. Kamensky
  13. Ural Nikel Fabrikası, Kamensk, Chelyabinsk Bölgesi 72
  14. Khalilovsky nikel tesisi, Orsk, Chkalov bölgesi 64, 71

Metal işleme ve mekanik tesisler

  1. Kolchuginsky, bakınız adını Ordzhonikidze
  2. “Kırmızı Etna”, mekanik, Gorki, Gorki bölgesi 402
  3. Krasnopresnensky mekanik, Moskova 235, 252, 257, 302, 310
  4. Leningrad metali, Leningrad 375, 389
  5. Ordzhonikidze, adını demir dışı metal işleme, Kolchugino, Ivanovo bölgesinden almıştır. 234
  6. Presnensky bkz. Krasnopresnensky
  7. Serpukhov dosyası, Serpukhov, Moskova bölgesi 313
  8. Stalin’in adı, bkz. Leningrad metali
  9. Centrolite, demir dökümhanesi, Leningrad 124

 

Makine Mühendisliği

  1. Alapaevsky otomatik makineler ve döner makineler, Alapaevsk, Sverdlovsk bölgesi 67
  2. Alapaevsky takım tezgahı yapımı, Alapaevsk, Sverdlovsk bölgesi 376
  3. “Bolşevik”, makine yapımı Leningrad 375
  4. Rulo tornalama, Dneprodzerzhinsk, Ukrayna SSR 342
  5. Vladimirsky modüler makineler, Vladimir, Ivanovo bölgesi 67
  6. Vorovsky adını maden mühendisliğinden almıştır, Sverdlovsk, Sverdlovsk bölgesi 375
  7. Voronej dizel binası, Voronej, Voronej bölgesi 320
  8. Voronej orta mühendislik, Voronej, Voronej bölgesi 336
  9. Voronezh takım tezgahı yapımı, Voronezh, Voronezh bölgesi 124, 376
  10. Voronezh taşlama makineleri, Voronezh, Voronezh bölgesi 67
  11. Voroshilov adını Toretsky Mining Engineering, Druzhkovka, Ukrayna SSR 318’den almıştır
  12. Voroshilovgrad lokomotif binası, adını taşıyan Ekim Devrimi’ne bakın
  13. Voskov adlı enstrümantal, Leningrad 124, 313, 322
  14. İkinci nöbetçi, Moskova 235
  15. “Volkan”, ziraat mühendisliği, Leningrad 374
  16. Vyksa dövme ve presleme ekipmanları, Vyksa, Gorki bölgesi. 124
  17. Hidrolik tahrik, ağır takım tezgahı endüstrisi, Kharkov, Ukrayna SSR 198, 199
  18. Gomel Ziraat Mühendisliği, Gomel, BSSR 304, 305 309
  19. GOMZ, adını taşıyan OGPU’ya bakın
  20. Gorki Otomobili, Gorki, Gorki bölgesi 68, 182, 183, 335
  21. Gorki ağır makine aletleri, Gorki, Gorki bölgesi. 67
  22. Gorki freze makineleri, Gorki, Gorki bölgesi
  23. Gorki adını takım tezgahlarından almıştır, Kiev, Ukrayna SSR
  24. GPZ No. 1, İlk yatak, Moskova
  25. “Devrimin Motoru”, dizel, Gorki, Gorki bölgesi. 124, 321
  26. Dzerzhinsky adlı traktör, Stalingrad, Stalingrad bölgesi.
  27. Dnepropetrovsk Metalurji Ekipmanı (DZMO), Dnepropetrovsk, Ukrayna SSR
  28. VMS bkz. Moscow Automotive Ivanovo Medium Machine Building, Ivanovo, Ivanovo Region. 336
  29. Izhora makine yapımı, Kolpino, Leningrad bölgesi 161, 319
  30. “Ilyich”, aşındırıcı, Leningrad 124
  31. Ilyich adını makine-alet yapımından alıyor, Leningrad 321
  32. Kazan ototraktör parçaları, Kazan, Tatar Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti 68
  33. “Kalibre”, enstrümantasyon, Moskova
  34. Kalinin adlı enstrümantal (“Frazer”), Moskova
  35. Kalinin adını dövme ve presleme ekipmanından almıştır, Voronezh, Voronezh bölgesi 124
  36. Kalinin araba yapımı, Kalinin, Kalinin bölgesi 183, 308
  37. Kanaş araba tamiri, Kanaş, Çuvaş Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti 48
  38. Kanonersky gemi tamiri, Leningrad 57
  39. Karl Marx adını makine yapımından alıyor, Leningrad 47
  40. Kiev takım tezgahları, Gorki ismine bakın
  41. KIM, küçük araba fabrikası, Moskova 50, 80, 87, 89
  42. Kirov adını makine yapımı ve çelik üretiminden alıyor, Gorlovka, Ukraynalı SSR 320, 321
  43. Kirov, adını kaldırma ve taşıma tesislerinden alıyor, Leningrad 124
  44. Kirov makine yapım ve metalurji tesisi, Leningrad
  45. Kolomensky bkz. Kuibyshev’in adını taşıyan
  46. Adını ziraat mühendisliğinden alan Kolyushchenko, Chelyabinsk, Chelyabinsk bölgesi 305, 309
  47. Makine Yapımı Komintern, Kharkov, Ukrayna SSR 353, 354
  48. “Kommunar”, ziraat mühendisliği, Zaporozhye, Ukrayna SSR 303, 305
  49. Almanya Komünist Partisi, Mashinostroitelny, Moskova 235
  50. “Kompresör”, makine yapımı, Moskova 298
  51. “Komsomolets”, takım tezgahı yapımı, Yegoryevsk, Moskova bölgesi 46, 124
  52. “Kızıl Yıldız”, ziraat mühendisliği, Kirovograd, Ukrayna SSR
  53. Krasnodar dövme ve bar ürünleri, Krasnodar, Krasnodar Bölgesi 68
  54. Krasnodar Ağır Takım Tezgahı Binası, Krasnodar, Krasnodar Bölgesi 124
  55. Krasnoyarsk Ziraat Mühendisliği, Krasnoyarsk, Krasnoyarsk Bölgesi 68
  56. “Kırmızı Aksai” bkz. Frunze’nin adını taşıyan
  57. “Red Engine”, traktör yedek parçaları ve parçaları, Novorossiysk, Krasnodar Bölgesi 309
  58. “Kırmızı Alet Üreticisi”, Leningrad 313, 322
  59. “Kırmızı metal işçisi”, taşıma ekipmanı, Leningrad
  60. “Kızıl Proleter”, makine yapımı, Moskova
  61. “Red Profintern”, traktör yedek parça ve parçaları, Odessa, Ukrayna SSR 260
  62. “Red Profintern”, lokomotif ve araba yapımı, Ordzhonikidzegrad, Oryol bölgesi
  63. Kuibyshev adını Kolomna lokomotif binasından alıyor, Golutvino, Moskova bölgesi
  64. Kursk Tekstil Mühendisliği, Kursk, Kursk bölgesi. 68
  65. Lenin, makine-alet binasının adını aldı, Odessa, Ukrayna SSR
  66. Lenin adını traktör yedek parça ve parçaları, Michurinsk, Voronezh bölgesinden almıştır. 309
  67. Adını traktör yedek parça ve parçalarından alan Lepse, Kiev, Ukrayna SSR 181, 309
  68. Lianozovsky araba tamiri, rp Lianozovo, Moskova bölgesi 48
  69. “Asansör”, yardımcı ekipman, Moskova 320
  70. Luberetsky, bkz. Ukhtomsky adı
  71. Lyudinovsky lokomotifi, Lyudinovo, Oryol bölgesi 46
  72. Max Gelts, adını baskı mühendisliğinden alıyor, Leningrad 310
  73. Mozherez, demiryolu tamiri, Moskova 298
  74. Moskova Otomobil, Moskova
  75. Moskova enstrümantal, Moskova
  76. Moskova küçük arabaları, adını taşıyan KIM’e bakın
  77. Moskova Fren, Moskova 252, 257
  78. Moskova örgü makineleri, Moskova 310
  79. Moskova taşlama makineleri, Moskova
  80. Mytishchi araba binası, Mytishchi, Moskova bölgesi 183
  81. Novo-Kramatorsk Makine İmalatı, Kramatorsk, Ukrayna SSR
  82. Novosibirsk otomobil traktörü parçaları, Novosibirsk, Novosibirsk bölgesi 68
  83. Novosibirsk sondaj makineleri, Novosibirsk, Novosibirsk bölgesi 67
  84. Novosibirsk takım tezgahı binası, Novosibirsk, Novosibirsk bölgesi 376
  85. Novosibirsk evrensel takım tezgahları, Novosibirsk, Novosibirsk bölgesi. 67
  86. OGPU adını optik-mekanik, Leningrad’dan alıyor
  87. Odessa gemi tamiri, Odessa, Ukrayna SSR 57
  88. Adını lokomotif binasından alan Ekim Devrimi, Voroshilovgrad, Ukrayna SSR
  89. Adını ziraat mühendisliğinden alan Ekim Devrimi, Odessa, Ukrayna SSR
  90. Omsk araba montajı, Omsk, Omsk bölgesi 68
  91. Ordzhonikidze, adını döner makineler ve yarı otomatik makinelerden alıyor, Moskova
  92. Ordzhonikidze adını Staro-Kramatorsky dövme ve presleme ekipmanlarından alıyor, Kramatorsk, Ukrayna SSR
  93. Ordzhonikidze, Ural ağır mühendislik, Sverdlovsk, Sverdlovsk bölgesi adını aldı.
  94. Ordzhonikidze adını Kharkov Traktör, Kharkov, Ukrayna SSR’sinden almıştır
  95. Orta makine mühendisliği Orlovsky, Orel, Oryol bölgesi. 47, 336
  96. Penza hassas takım tezgahları, Penza, Penza bölgesi 67
  97. Penza takım tezgahı binası, Penza, Penza bölgesi 376
  98. “Asansör”, kaldırma ve taşıma ekipmanları, Moskova
  99. Rostov otomobil montaj tesisi, Rostov-on-Don, Rostov bölgesi 48, 56, 68
  100. Rostselmash, ziraat mühendisliği, Rostov-on-Don, Rostov bölgesi
  101. “Rus dizeli”, dizel bina, Leningrad
  102. Rybinsk makine yapımı, Rybinsk, Yaroslavl bölgesi 337
  103. Soğuk kalıp ve çubuk için Ryazan yedek parçaları, Ryazan, Ryazan bölgesi. 68
  104. Saratov galvanizli tel, Saratov, Saratov bölgesi 48
  105. Saratov bilyalı rulman, Saratov, Saratov bölgesi 68
  106. Sverdlov adını makine-alet yapımından alıyor, Leningrad 124, 198, 310
  107. Sverdlovsk ağır makine aletleri, Sverdlovsk, Sverdlovsk bölgesi. 67
  108. Sverdlovsk kimya mühendisliği, Sverdlovsk, Sverdlovsk bölgesi 69
  109. “Madencinin Işığı”, madencilik mühendisliği, Kharkov, Ukrayna SSR 318
  110. “Çekiç ve orak”, ziraat mühendisliği, Kharkov, Ukrayna SSR
  111. Sibselmash, Ziraat Mühendisliği, Omsk, Omsk bölgesi
  112. Stalingrad traktörü bkz. Dzerzhinsky adı
  113. Takım tezgahı yapımı, takım tezgahları, Moskova 124, 161, 227
  114. Stankolit, takım tezgahı, Moskova 124, 269
  115. Staro-Kramatorsky, bkz.
  116. Taşselmash, ziraat mühendisliği, Taşkent, Özbek SSR 304
  117. Troitsky dövme ve presleme ekipmanları, Troitsk, Chelyabinsk bölgesi. 67
  118. Ulyanovsk büyük torna tezgahları, Ulyanovsk, Kuibyshev bölgesi. 67
  119. Uralmashzavod, Ordzhonikidze’nin adını görün
  120. Ural Taşıma Binası, Nizhny Tagil, Sverdlovsk Bölgesi 52, 182, 183
  121. Ufa kağıt makineleri, Ufa, Bashkir ASSR 69
  122. Ukhtomsky adını ziraat mühendisliğinden almıştır, Lyubertsy, Moskova bölgesi
  123. “Fraser” bkz. Kalinin adından sonra
  124. Frunze adını makine yapımı (“Red Aksai”), Rostov-on-Don, Rostov bölgesi 183, 303, 304
  125. Frunze adını metal damgalamadan alıyor, Kharkov, Ukrayna SSR 318
  126. Kharkov makine-alet binası, Kharkov, Ukrayna SSR
  127. Kharkov Traktörü bkz. Ordzhonikidze adını taşıyan
  128. Centrolite, makine yapımı, Leningrad 124
  129. Makine-alet adını taşıyan Makine Mühendisliği Merkez Komitesi, Kuibyshev, Kuibyshev bölgesi 124
  130. Chelyabinsk aşındırıcı, Chelyabinsk, Chelyabinsk bölgesi 124
  131. Chelyabinsk traktör, Chelyabinsk, Chelyabinsk bölgesi
  132. Chita ototraktör parçaları, Chita, Chita bölgesi 68
  133. Chusovoy baharı, Chusovoy, Molotov bölgesi 68
  134. Shevchenko adını tekstil mühendisliğinden alıyor, Kharkov, Ukrayna SSR 47
  135. Işık mühendisliğinin adını taşıyan Engels, Leningrad 47, 310, 311
  136. Kaldırma ve taşıma ekipmanlarının adını taşıyan Ocak Ayaklanması, Odessa, Ukrayna SSR
  137. Yaroslavl otomobil, Yaroslavl, Yaroslavl bölgesi

 

Elektrik Endüstrisi

  1. Belgorod normal basınçlı kazanlar, Belgorod, Kursk bölgesi 68
  2. Voronezh elektrikli aydınlatma armatürleri, Voronezh, Voronezh bölgesi 68
  3. Voroshilovsky elektrikli aydınlatma armatürleri, Voroshilov, Ussuri bölgesi 68
  4. “Dinamo”, elektrikli makine yapımı, Moskova 272, 298, 308
  5. ZEM, elektrikli makineler, Moskova 181
  6. Kaluga buhar türbinleri, Kaluga, Tula bölgesi 67
  7. Lysva turbo jeneratörler, Lysva, Molotov bölgesi 68
  8. Moskova Radyo Fabrikası, Moskova 234
  9. Moskova transformatörü, Moskova 272
  10. Podolsky pil, Podolsk, Moskova bölgesi 309
  11. Ryazan elektrik lambası, Ryazan, Ryazan bölgesi 68
  12. Saransk elektrik ölçüm cihazları, Saransk, Mordovya ASSR 68
  13. Sverdlovsk yüksek gerilim ekipmanı, Sverdlovsk, Sverdlovsk bölgesi 68
  14. Sverdlovsk buhar türbinleri, Sverdlovsk, Sverdlovsk bölgesi 67
  15. Sverdlovsk transformatörü, Sverdlovsk, Sverdlovsk bölgesi 68
  16. Stalin yüksek basınçlı kazanları, Stalinsk, Novosibirsk bölgesi. 68
  17. Tomsk elektromotor, Tomsk, Novosibirsk bölgesi 68
  18. UEM, Ural Elektrikli Makine İmalatı, Sverdlovsk, Sverdlovsk bölgesi 181
  19. Kharkov Elektromekanik, Kharkov, Ukrayna SSR 389
  20. Kharkov Elektrik Türbini, Kharkov, Ukrayna SSR 308
  21. Khotkovsky elektrik yalıtım malzemeleri, rp Khotkovo, Moskova bölgesi 68
  22. “Elektrikçi”, elektrikli makine yapımı, Leningrad 272
  23. “Elektro cihaz”, elektrikli cihaz, Leningrad 308
  24. “Elektrosinyal”, radyo ekipmanı, Voronezh, Voronezh bölgesi. 107
  25. “Elektrosila”, elektrikli makine yapımı, Leningrad

 

Kimyasal Endüstrisi

  1. Aktobe kimya tesisi, Aktobe, Aktobe bölgesi 244
  2. Bakü Sentetik Kauçuk Fabrikası, Bakü, Azerbaycan SSR 72
  3. Berezniki kimya tesisi, Berezniki, Molotov bölgesi 103
  4. Yapay turba dehidrasyonu için Boksitogorsk tesisi, sp Boksitogorsk, Leningrad bölgesi 71
  5. Bondyuzhsky tesisi, bkz. Karpova L.Ya. isim
  6. Vinnitsa sülfürik asit tesisi, Vinnitsa, Ukrayna SSR 106
  7. Voskresensk kimya tesisi, Voskresensk, Moskova bölgesi 86, 104.244
  8. Dankovsky doğal kauçuk fabrikası, Dankov köyü, Ryazan bölgesi 73
  9. Dorogomilovsky kimyasal tesisi, Moskova 244
  10. Yerevan suni kauçuk fabrikası, Erivan, Ermeni SSR 67, 72
  11. Karpova L.Ya. adını bir kimyasal tesisten almıştır, rp Bondyuzhsky, Tatar ASSR 104
  12. “Kauçuk”, kimyasal tesis, Moskova, 103, 105
  13. “Komsomolskaya Pravda”, kimyasal plastik fabrikası, Leningrad 48
  14. Konstantinovsky Kimya Tesisi, Konstantinovka, Ukrayna SSR 244
  15. “Red Bogatyr”, kauçuk fabrikası, Moskova
  16. “Kırmızı Üçgen”, lastik ayakkabı ve galoş fabrikası, Leningrad, 103, 106
  17. “Kırmızı Kimyager”, Leningrad 325
  18. Kutaisi litopon tesisi, Kutaisi, Gürcü SSR 67
  19. Leningrad kauçuk teknik kumaş fabrikası, Leningrad 244
  20. Livnensky doğal kauçuk fabrikası, Livny, Oryol bölgesi 73
  21. Lipetsk karbür tesisi, Lipetsk, Voronej bölgesi 48
  22. Lisichansk azotlu gübre tesisi, Lisichansk, Ukrayna SSR 73
  23. Lopasnevsky rejeneratör tesisi, Lopasnya köyü, Moskova bölgesi 73
  24. Moskova boya ve vernik fabrikası, Moskova
  25. Moskova Lastik Fabrikası, Moskova.
  26. Novo-Slavyansky soda fabrikası, Slavyansk, Ukrayna SSR 72
  27. Omsk lastik fabrikası, Omsk, Omsk bölgesi 73
  28. “İşçilerin Zaferi”, boya ve vernik fabrikası, Yaroslavl, Yaroslavl bölgesi. 244
  29. Rubezhnoye anilin ve boya fabrikası, Rubezhnoye, Ukrayna SSR 107
  30. SK-1, sentetik kauçuk fabrikası, Yaroslavl, Yaroslavl bölgesi 107, 337
  31. SK-5, sentetik kauçuk fabrikası, Tambov, Tambov bölgesi 72
  32. SK-6, sentetik kauçuk fabrikası, Kursk, Kursk bölgesi 72
  33. SK-7, sentetik kauçuk fabrikası, Vologda, Vologda bölgesi 72
  34. “Slavsoda”, Slavyansky soda fabrikası, Slavyansk, Ukrayna SSR 72, 104
  35. Sovpren No. 1, sentetik kauçuk fabrikası, Erivan, Ermeni SSR 72
  36. Sovpren No. 2, sentetik kauçuk fabrikası, Semerkant, Özbek SSR 72
  37. Stalinogorsk kimya tesisi, Stalinogorsk, Tula bölgesi 103, 244
  38. Sterlitamak soda tesisi, Sterlitamak, Bashkir ASSR 72
  39. Tambov lastik fabrikası, Tambov, Tambov bölgesi 73
  40. Taşkent Lastik Fabrikası, Taşkent, Özbek SSR 73
  41. Krom fabrikası, st. Khrompik, Sverdlovsk bölgesi 104
  42. Chirchik azotlu gübre tesisi, Chirchik, Özbek SSR 66, 77
  43. Shchelkovo kimya tesisi, Shchelkovo, Moskova bölgesi 104, 325
  44. Yaroslavl kauçuk-asbest tesisi, Yaroslavl, Yaroslavl bölgesi
  45. Yaroslavl lastik fabrikası, Yaroslavl, Yaroslavl bölgesi

 

Yapı Malzemeleri Endüstrisi

  1. Aşkabat çimentosu, Aşkabat,
  2. Türkmen SSR 67 Bezmeinsky çimentosu, Bezmein,
  3. Türkmen SSR 73 Borovichsky, bkz. “Kırmızı seramikler”
  4. Voikov adını ısıtma cihazlarından alıyor, Moskova 235
  5. Volkhov çimento fabrikası, Volkhov, Leningrad bölgesi 48
  6. Voskresensky alçı ve bölme panoları, Voskresensk, Moskova bölgesi. 86
  7. “Dev”, çimento, Moskova 73
  8. Dzerzhinsky adını Dinasovy’den almıştır, pgt Krasnoarmeyskoye, Ukrayna SSR 109
  9. Dzerzhinsky adı refrakter, pgt Krasnoarmeiskoye, Ukrayna SSR 331
  10. Krasnoyarsk çimentosu, Krasnoyarsk, Krasnoyarsk Bölgesi 73
  11. “Kırmızı seramikler”, Borovichi, Leningrad bölgesi 331
  12. Kuznetsk çimentosu, Stalinsk, Novosibirsk bölgesi 73
  13. Kushvinskaya öğütme tesisi, Kushva, Sverdlovsk bölgesi 73
  14. Lyubertsy zırhlı beton, Lyubertsy, Moskova bölgesi 86
  15. Lyubertsy silikat betonarme yapı parçaları, Lyubertsy, Moskova bölgesi. 86
  16. Lyubertsy silikat tuğla, Lyubertsy, Moskova bölgesi. 89
  17. Magnitogorsk öğütme tesisi, Magnitogorsk, Chelyabinsk bölgesi 73
  18. Moskova betonarme ürünler, Moskova 86
  19. Moskova mozaik numarası 2, Moskova 86
  20. Novo-Bryansk çimentosu, sp Çimento, Oryol bölgesi 48
  21. Novo-Saldinskaya öğütme tesisi, Verkhnyaya Salda, Sverdlovsk bölgesi 73
  22. Novo-Spassky Çimento, Spassk, Ussuri Bölgesi 56, 73
  23. Noginsk betonu, Noginsk, Moskova bölgesi 86
  24. Ordzhonikidze çimentosu, Ordzhonikidze, Ukrayna SSR 73
  25. Pashny çimentosu, rp Pashia, Molotov bölgesi 48, 73
  26. Sverdlovsk çimentosu, Sverdlovsk, Sverdlovsk bölgesi 73
  27. Spass-Tubinsky çimentosu, Kazak SSR 73
  28. Stalinabad çimentosu, Stalinabad, Tacik SSR 67, 73
  29. Timlyuisky çimento, st. Timlkzh, Molotof bölgesi 73
  30. Tula beton, Tula, Tula bölgesi 86
  31. Ufimsky çimentosu, Ufa, Başkurt ASSR 73
  32. Khilkovskiy çimentosu, st. Khilkovo, Özbek SSR 73
  33. Chelyabinsk çimentosu, Chelyabinsk, Chelyabinsk bölgesi 73


Cam Endüstrisi

  1. “Kırmızı Dev”, cam, sp Nikolskaya Pestravka, Penza bölgesi 334
  2. “Proleter”, cam, Lisichansk, Ukrayna SSR 334
  3. Profintern adını camdan, Aşkabat, Türkmen SSR 334
  4. Ağaç işleme endüstrisi
  5. “Emeğin Gücü”, kibrit fabrikası, Nizhny Lomov, Penza bölgesi. 74.
  6. “Kırmızı Çapa”, kontrplak fabrikası, Slobodskoy, Kirov bölgesi 47
  7. Sovgavansky kereste fabrikası, rp Sovetskaya Gavan, Primorsky Krayı 74
  8. Tavdinsky kontrplak fabrikası, Tavda, Sverdlovsk bölgesi 74
  9. Tyumen kontrplak fabrikası, Tyumen, Omsk bölgesi 74
  10. Ussuriysk ağaç işleme tesisi, Ussuriysk bölgesi 74
  11. kağıt endüstrisi
  12. Arkhangelsk kağıt hamuru ve kağıt fabrikası, Arkhangelsk, Arkhangelsk bölgesi 73
  13. Balakhna sülfat-selüloz tesisi, Balakhna, Gorki bölgesi 137, 332
  14. Volodarsky kağıt fabrikası, Leningrad 48
  15. Kamenskaya kağıt fabrikası, Kuvshinovo, Kalinin bölgesi 48
  16. Kama kağıt hamuru ve kağıt fabrikası, Krasnokamsk, Molotov bölgesi 296
  17. Konakovo Kağıt Hamuru ve Kağıt Fabrikası, Konakovo, Kalinin Bölgesi 73
  18. Kondrovo Selüloz ve Kağıt Fabrikası, Kondrovo, Smolensk bölgesi 296
  19. Kotlas hamur fabrikası, Kotlas, Arkhangelsk bölgesi 73
  20. “Krasnaya Zvezda”, kağıt fabrikası, pgt Chashniki, BSSR 48
  21. Krasnogorodsk kağıt fabrikası, Krasnoe Selo, Leningrad bölgesi 48
  22. Krasnoyarsk Kağıt Hamuru ve Kağıt Fabrikası, Krasnoyarsk, Krasnoyarsk Bölgesi 73
  23. Kuibyshev adını kağıt fabrikasından alıyor, Vologda bölgesi 47
  24. Lgov kağıt hamuru ve kağıt fabrikası, Lgov, Kursk bölgesi 73
  25. Mari Kağıt Hamuru ve Kağıt Fabrikası, sp Lopatino, Mari ASSR 73, 137
  26. Okulovsky Selüloz ve Kağıt Fabrikası, sp Okulovka, Leningrad bölgesi 296
  27. Okulovsky Selüloz Fabrikası, sp Okulovka, Leningrad bölgesi 295
  28. Sverdlov, adını kağıt hamuru değirmeninden alıyor, Vologda bölgesi 47
  29. Sibirya kağıt fabrikası, Kurya köyü, Altay Bölgesi 47
  30. Solikamsk sülfat tesisi, Solikamsk, Molotov bölgesi 47
  31. Solikamsk Kağıt Hamuru ve Kağıt Fabrikası, Solikamsk, Molotov bölgesi 73
  32. Solombala Kağıt Hamuru ve Kağıt Fabrikası, Arkhangelsk, Arkhangelsk bölgesi 73, 137
  33. Syassk Kağıt Hamuru ve Kağıt Fabrikası, sp Syasstroy, Leningrad bölgesi 137
  34. Cherepetsk kağıt fabrikası, sp Cherepet, Tula bölgesi 74

 

Tekstil Ve Giyim Sektörü

  1. Azov çorap fabrikası, Azov, Rostov bölgesi 334
  2. Alekseev P. adını yün iplik ve dokuma terbiye fabrikasından almıştır, Moskova 234, 302, 303
  3. Alma-Ata kumaş fabrikası, Alma-Ata, Kazak SSR 48, 75
  4. Arzamas iplik ve dokuma fabrikası, Arzamas, Gorki bölgesi 302
  5. Balashikha eğirme ve dokuma ve terbiye fabrikası, Balashikha, Moskova bölgesi 303
  6. Balashova SI, İvanovo, İvanovo bölgesi eğirme ve dokuma fabrikasının adını almıştır 234
  7. Barnaul pamuk fabrikası, Barnaul, Altay Bölgesi 74
  8. Barnaul pamuk fabrikası, Barnaul, Altay Bölgesi 66
  9. Belovsky Tekstil Fabrikası, sp Belovo, Batı Sibirya Bölgesi 74
  10. Bialystok kumaş fabrikaları, Bialystok, Bialystok bölgesi 74
  11. Berdichev triko ve eldiven fabrikası, Berdichev, Ukrayna SSR 334
  12. “Ukrayna Bolşeviç”, hazır giyim fabrikası, Kharkov, Ukrayna SSR 334
  13. Glukhovsky, kağıt eğirme fabrikası, Bogorodsk, Moskova bölgesini birleştiriyor. 379
  14. Dimitrov dikiş fabrikası, Kaluga, Tula bölgesi 334
  15. Kazan kürk fabrikası, Kazan, Tatar ASSR 333
  16. Kalinin yün iplik fabrikası, Moskova 234
  17. Karl Liebknecht, adını Smolensk bölgesindeki Yartsevo adlı keten fabrikasından almıştır. 48
  18. Kemerovo tekstil fabrikası, Kemerovo, Novosibirsk bölgesi 74
  19. Kiev Kumaş Fabrikası, Kiev, Ukrayna SSR 74
  20. Kirzhach tekstil fabrikası, Kirzhach, İvanovo bölgesi 47
  21. Kirovabad pamuk fabrikası, Kirovabad şehri, Azerbaycan SSR 67
  22. Kirovakan örgü fabrikası, Kirovakan, Ermeni SSR 75
  23. Clara Zetkin örme fabrikası, Vitebsk, BSSR 334
  24. Klintsovsky ince kumaş fabrikası, Klintsy, Oryol bölgesi
  25. Kokand konfeksiyon fabrikası, Kokand, Özbek SSR 333
  26. “Krasnaya Polyana”, iplik fabrikası, sp Krasnaya Polyana, Moskova bölgesi 334
  27. “Kırmızı İşçi”, kağıt fabrikası, Moskova 252, 257
  28. “Red Rose”, ipek dokuma ve boyama ve terbiye tesisi, Moskova 379
  29. Krasnaya Talka, pamuk eğirme ve terbiye fabrikası, İvanovo, İvanovo bölgesi 379
  30. “Kırmızı Terzi”, giysi fabrikası No. 16, Moskova 333
  31. Krasnogvardeisky pamuk bitkisi ile. Krasnogvardeyskoe, Özbek SSR 48
  32. “Red Luch”, iplik fabrikası, Murom, Gorki bölgesi 74
  33. Kuibyshev çorap fabrikası, Kuibyshev, Kuibyshev bölgesi 75
  34. Kuntsevo dokuma ve terbiye fabrikası, Kuntsevo, Moskova bölgesi 379
  35. Kupavinoka ince kumaş fabrikası, st. Kupavna, Moskova bölgesi 302
  36. Leninakan iplik fabrikası, Leninakan, Ermeni SSR 74
  37. Likinskaya iplik ve dokuma fabrikası, st. Likino, Vladimir bölgesi 379
  38. Lyubertsy iplik fabrikası, Lyubertsy, Moskova bölgesi 74
  39. Melnikovsky pamuk temizleme tesisi, sp Melnikovo, Tacik SSR 67
  40. Yeni İvanovo fabrikası, İvanovo, İvanovo bölgesi 379
  41. Novosibirsk pamuk fabrikası, Novosibirsk, Novosibirsk bölgesi 74
  42. Nogin, adını Vichug pamuk fabrikası, Vichuga, Ivanovo bölgesinden almıştır. 388
  43. Noginsk şerit dokuma fabrikası No. 9, Noginsk, Moskova bölgesi 335
  44. Ekim Devrimi adını eğirme ve dokuma fabrikasından alan sanat. Bykovo, Moskova bölgesi 379
  45. Oryol çorap fabrikası, Oryol, Oryol bölgesi 75
  46. Osh ipek sarma fabrikası, Osh, Kırgız SSR 66
  47. Prokopyevsk tekstil fabrikası, Prokopyevsk, Novosibirsk bölgesi 74
  48. Regarsky pamuk temizleme tesisi, sp Regar, Tacik SSR 67
  49. “Özgür Proleter”, tekstil fabrikası, Vyazniki, İvanovo bölgesi. 48
  50. Semipalatinsk kumaş fabrikası, Semipalatinsk, Kazak SSCB 74
  51. Stalinabad pamuk fabrikası, Stalinabad, Tacik SSR 67
  52. Stalin pamuk fabrikası, Stalinsk, Novosibirsk bölgesi 74
  53. Stepanovakan örgü fabrikası, Stepanovakan, Ermeni SSR 75
  54. Taşkent iplik ve dokuma fabrikası, Taşkent, Özbek SSR 74
  55. Taşkent Pamuk Fabrikası, Taşkent, Özbek SSR 66, 67, 74
  56. Tiflis örgü fabrikası, Tiflis, Georgian SSR 67
  57. “Techfilz”, 1. teknik keçe fabrikası, Moskova 334
  58. Trekhgornaya iplik, dokuma ve pamuklu baskı fabrikası, Moskova 303
  59. Ukrayna kürk fabrikası, Kharkiv bölgesi, Ukrayna SSR 333
  60. Feodosia çorap fabrikası, Feodosia, Kırım ASSR 75
  61. Kordon örme fabrikası No. 5, Moskova 334
  62. Shcherbakov adını dokuma, boyama ve terbiye fabrikasından alıyor, Moskova 303
  63. Yakovlevsky Keten Fabrikası, s. B. Yakovlevskoe. İvanovo bölgesi 48

 

Deri ve Ayakkabı Sektörü

  1. Azerbaycan saraçlık fabrikası, Bakü, Azerbaycan SSR 333
  2. Bakü Tabakhane, Bakü, Azerbaycan SSR 75
  3. Bebel deri eşya fabrikası NKLP RSFSR 333
  4. Vasilkovsky tabakhane, Vasilkov, Ukrayna SSR 75
  5. Gribanovsky tabaklama özü tesisi, Gribanovka köyü, Voronezh bölgesi 332
  6. Erivan Tabakhane, Erivan, Ermeni SSR 75
  7. Yapay tabanlar için İvanovo tesisi, İvanovo, İvanovo bölgesi 47
  8. İstekhkozh, Leningrad bölgesi 332
  9. Kazan suni deri fabrikası, Kazan, Tatar ASSR 47, 74
  10. Kalinin suni taban bitkisi, Kalinin, Kalinin bölgesi 74
  11. Kamypglovskaya ayakkabı terbiye fabrikası, Kamyshlov, Sverdlovsk bölgesi 334
  12. Kirov suni deri fabrikası, Kirov, Kirov bölgesi 47
  13. Krupskaya adlı fırça fabrikası, Minsk, BSSR 332
  14. Lenin, Rostov Tabakhane, Rostov-on-Don, Rostov Bölgesi 331’in adını aldı
  15. Lenin deri fabrikası, Tiflis, Gürcü SSR 332
  16. Leningrad deri ve hammadde fabrikası, Leningrad 332
  17. “Marksist”, tabakhane, Leningrad 333
  18. Adını Mikoyan, Rostov-on-Don, Rostov bölgesi 333’ten alan ayakkabı fabrikası
  19. Minsk fırçası, Moskova Tabakhanesi adını taşıyan Krupskaya’ya bakın, Moskova 332
  20. “Mosplastkozh”, tesis numarası 2, Moskova 332
  21. Nerekhta topuk fabrikası, Nerekhta, Yaroslavl bölgesi 333
  22. Novosibirsk tabakhane, Novosibirsk, Novosibirsk bölgesi 75
  23. Odessa tabakhane, Odessa, Ukrayna SSR 75
  24. “Paris Komünü”, ayakkabı fabrikası, Moskova 48
  25. Priluki saraçlık fabrikası No. 2, Priluki, Ukrayna SSR 333
  26. “Proleter Zaferi” No. 1, ayakkabı fabrikası, Leningrad 332
  27. Semerkant tabakhane, Semerkant, Özbek SSR 75
  28. Semipalatinsk tabakhane, Semipalatinsk, Kazak SSR 75
  29. Stanislav ayakkabı fabrikası, Stanislav, Ukrayna SSR 75
  30. Tiflis ayakkabı fabrikası, Tiflis, Gürcü SSR 333
  31. Kharkov Tabakhane, Kharkov, Ukrayna SSR 75

 

Gıda Endüstrisi

  1. Balkhash buzdolabı, Balkhash, Kazak SSR 75
  2. Gryazinsky içki fabrikası, Gryazi, Voronezh bölgesi 75
  3. Elan-Kolenovskiy şeker fabrikası, rp Yelan-Kolenovskiy, Voronej bölgesi 75, 400
  4. Zherdevsky şeker fabrikası, Zherdevka köyü, Tambov bölgesi 75
  5. İvanovo Et İşleme Tesisi, İvanovo, İvanovo Bölgesi 47
  6. Kolomna balık fabrikası, Kolomna, Moskova bölgesi 47
  7. Leningrad fırını No. 16, Leningrad 47
  8. Mariinsky içki fabrikası, Mariinsk, Novosibirsk bölgesi 47, 75
  9. Moskova Et İşleme Tesisi, Moskova 234
  10. Moskova balık fabrikası, Moskova 75
  11. Muynak et paketleme tesisi, sp Muynak, Kara-Kalpak ASSR 67, 75
  12. Muynak buzdolabı, sp Muynak, Kara-Kalpak ASSR 75
  13. Orsk fırını, Orsk, Chkalov bölgesi 48
  14. Slobodsky içki fabrikası, Slobodskoy, Kirov bölgesi 47
  15. Stalinabad Et İşleme Tesisi, Stalinabad, Tacik SSR 75
  16. Ulan-Ude Et İşleme Tesisi, Ulan-Ude, Buryat-Moğol Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti 75
  17. Habarovsk Et İşleme Tesisi, Habarovsk, Habarovsk Bölgesi 47
  18. Khachmas Konserve Fabrikası, Khachmas, Azerbaycan SSR 67
  19. Chita buzdolabı, Chita, Chita bölgesi 47
  20. Shpolsky şeker fabrikası, Shpola, Ukrayna SSR 75

“SSCB 1938-1941’in sanayileşme tarihi.”
Nauka Yayınevi, Moskova, 1972

Toplamda, savaş öncesi yıllarda sadece yaklaşık 9 bin büyük sanayi tesisi inşa edildi.

Paylaşın