Sovyetler Birliği, Nazileri Kış Sayesinde mi Yendi?

Rusların en büyük generallerinin “Ocak ve Şubat” olduğu yalanı Napolyon döneminden beri söylenegelen bir yalandır. Güya Avrupa’nın cesur askerleri Rusya kışı karşısında güçsüz kalıp kışa boyun eğmek zorunda kalıyorlar.

Bu masala göre güya dondurucu iklim sadece işgalci kuvvetlere, bu örnekte Nazilere, etki ediyor çünkü Ruslar galiba, insanoğlunun kaldıramayacağı kadar soğuk havalara dayanacak şekilde yetiştiriliyor… Esasında iklim koşullarının sadece işgalcileri değil savaşın her iki tarafında da askerleri etkileyeceği açık olmalı ama işte bu yalan bir şekilde kendine yer bulmuş. 1942 yılında bir Alman subayı şahsen tanık olduğu şu olayı aktarıyor “Ruslar, kış kıyafetleri olmasına rağmen soğuğa Almanlardan daha fazla zayiat verdiler. Çünkü açık havadaydılar.”

Sovyetlerin Kış Savaşı ve Barbarossa Harekatı’ndan önce de eski deneyimleri sayesinde kış muharebesi hakkında zaten bilgi sahibi oldukları da ayrıca belirtilmelidir. Düşmandan farklı olarak kış kıyafetlerine, ekipmanlarına ve kışa talimine, örneğin kayaklı birliklerin kullanımı, daha fazla dikkat ettiler. Sosyalist anavatanı savunan Sovyetlerin tartışılmaz azmi ve kararlılığı ile birlikte bu unsurlar da dikkate alınmalıdır.

Rusya’nın soğuk havasını ve iklimini, Nazilerin Doğu cephesindeki yenilgisinin başlıca nedeni olarak görmek, Nazilerin lojistik ve taktik hatalarının görmezden gelinmesi anlamına gelir. Alman birliklerinin kışlık kıyafetleri, ikmal hattındaki sorunlar nedeniyle geç gelmişti. Hatta ikinci Panzer Ordusu komutanı General Heinz Guderian, Hitler’e askerlerin kışlık giysiler almadığı ve muharebede kaybedilenden iki kat fazla adamının donmaktan öldüğünü söyleyerek yakınmıştı.

Ama Hitler genel olarak Kış şartlarında savaşmak üzere bir plana ihtiyaç duyacağını öngörememişti. Zira Generallerinin uyarılarına rağmen hızla zafer kazanacağına inanıyordu. [13] Sadece Rusya Kışının getirdiği zorluklara odaklanarak işgalci Nazilerin bu soğuklara karşı hazırlıksız olmaları ve bu koşullarda yaptıkları hataları görmezden gelmek tarihin nesnel bir gözle incelenmesinden ziyade böyle basit masallar ortaya çıkmasına neden olur.

Hitler’in saldırısını sadece soğuk havanın engellediği yalanı Moskova savunucularının kahramanca çabalarını, cephede çalışan işçilerin özverilerini ve başkenti savunması için yapılan sistematik hazırlıkları toptan hiçe saymak demektir. Bu yalan yaşananları mantıklı şekilde gözden geçirmek yerine sadece Alman yenilgisine bahane uydurmaya yarıyor.

Paylaşın