Sovyet Uzay Araştırmaları Posterleri

1960’lı yıllar, Sovyetler Birliği’nin ciddi bir biçimde kendini gösterdiği, devletin ve insanlarının en yüksek gücünde olduğu zamanlardı. Kısıtlı sürede savaş sonrası yıkımın üstesinden gelinmiş fakat büyük zaferin onuru ve ihtişamı hala tüm Sovyet halkı tarafından hissediliyordu. Uzay programı, insanlık tarafından uzaya atılan ilk uydu ve uzaya çıkan ilk insan, Sovyet sisteminin kutsal görülen başarılarındandı. Tabii ki uzay ve yakın galaksiler hakkında gelişmeler kısa zamanda çok popüler olmuştu. Gayet makuldür ki uzay hakkındaki poster koleksiyonunu “Sovyet propaganda makinesi ürünü” diye küçümseyebilirsiniz fakat gerçek şu ki bunlar bir çağın insanlarının duyguları ve düşüncelerini barındıran nadir örneklerdendir.

Sovyetler Birliği, sosyalizm sayesinde uzayda ilkleri başaran ülkeydi. SSCB’nin uzay araştırmaları uyduların, uzay gemilerinin ve insanoğlunun uzay macerasının yolunu açtı.  4 Ekim 1957’de Baikonur şehrinde, Sputnik isimli taşıyıcı roket yörüngeye fırlatıldı. Sputnik, yörüngeye fırlatılmış ilk tesisti. Bu hadise ise sadece Sovyetler’de değil, dünyanın dört bir yanındaki uzay araştırmalarına ivme kazandırmıştı.

12 Nisan 1961’de dünya uzay tarihindeki en önemli hadiselerden biri  gerçekleşti. Yuri Gagarin, sadece uzaya çıkan ilk insan değil, aynı zamanda canlı bir şekilde geri dönebilen ilk insan olarak tarihe geçti.
Sonrasında Sovyetler Birliği farklı ülkelerle de işbirliği yapmaya başladı ve Birleşik Devletler, Japonya, Fransa ve en sonunda Almanya ile televizyon uyduları  geliştirmeye başladı. Bu işbirliğine bir örnek, SSCB ve dünyadaki bazı diğer ülkelerin ortak projesi olan ISS’dir. (Uluslararası Uzay İstasyonu)

Paylaşın