Proletarya Diktatörlüğü Nedir? Ve Neden İhtiyacımız Var?

Proletarya Diktatörlüğü Nedir? Ve Neden İhtiyacımız Var?

Işıkları Kapat
Otomatik Oynat
Daha
Daha sonra izle/dinle
Sorun Bildir

Sorun Bildir


Açıklama:

Çoğu insan, sosyalizm yanlısı olanlar dahi, “proletarya diktatörlüğü” ifadesinden korkar. Soyut hümanizm geleneklerinden gelenler, temel hak ve özgürlük ihlallerine karşı öfke duysalar da diktatörlükten söz edilmesini istemezler. Onların anlayışına göre, proletarya diktatörlüğü esasen diğer diktatörlüklerden farksızdır. Yani, dar bir grubun çıkarları için insanın karakterini ezen ve rencide eden keyfi bir sistemdir.
Bu yaygın siyasi kavrayışa rağmen, proletarya diktatörlüğü, Marksizm-Leninizm gibi insanın kurtuluşuna yönelik ideolojilerde temel bir koşuldur. Bunun neden böyle olduğunu ve neden proletarya diktatörlüğüne ihtiyaç olduğunu anlamak için öncelikle devletin nasıl bir örgüt olduğunu bilmek gerekir. Devlet, şiddetin uygulanması için bir aygıttır.
Egemen sınıfın elinde devlet, bir sınıfın diğer sınıfa hükmetmesini sağlayan, baskıcı bir örgütlenmedir.  Kapitalist sınıfın görevi, halihazırdaki en iyi araçları kullanarak toplum üzerindeki mutlak hakimiyet kurmak ve daha fazla kâr amacıyla işçilerin sömürüsünü artırmaktır.  İşçi sınıfının amacı ise kendilerini sömüren özel mülkiyete dayalı diktatörlüğe son vermek ve kendi
diktatörlüğünü kurmaktır.
Tamamını okumak için: https://bsmkolektif.com/proletarya-diktatorlugu-nedir-ve-neden-ihtiyacimiz-var/

Çeviri: Şebnem Eroğlu
Seslendiren: Arda Kavaklıoğlu
Orjinal içerik @Politsturm International
Editoryal öneri ve katkıları için Sertaç Canbolat’a teşekkür ederiz.
Politsturm International site:
https://us.politsturm.com/
Facebook group: https://www.facebook.com/Politsturm-International-104465134426810/
YouTube channel: https://www.youtube.com/channel/UCfix0TWJgJdBvdsAtXKfG3A

Yorumlar