Marksizm’e Göre Birey Güçsüz müdür?

Marksizm’e Göre Birey Güçsüz müdür?

Işıkları Kapat
Otomatik Oynat
Daha
Daha sonra izle/dinle
Sorun Bildir

Sorun Bildir


Açıklama:

Karl Popper Marksizm’i doğrudan karşısına almak yerine, kendi kafasında bir Marksizm yaratıp onu karşısına almıştır. Popper’ın yarattığı bu Marksizm’in bütün zayıf noktaları, bizzat Popper tarafından, tam da Popper’ın fırlattığı eleştiri oklarına uyacak biçimde özenle tasarlanmış, tam da bu okların yolları üzerine dikkatle yerleştirilmiştir. Böylece Popper Marksizmi kolayca yenilgiye uğratır ama, kişinin karşısındakine kendi istediği şeyleri söyletip sonra da onu yenmesi büyük bir kahramanlık sayılmaz.
Popper genellikle Marksizm’i hiç savunmadığı şeyler üzerinden eleştirir. Pek çok örnekte Marksizm’in gerçekte savunduğu, Popper’ın iddia ettiğinin tam tersidir.
Burada hepsine tek tek değinmemiz olanaksız. Ancak bir bölümüne değinebileceğiz. Ama genel olarak şunu öneriyoruz. Popper’ın Marksizme yönelttiği bir eleştiriye rastladığınızda, karar vermeden önce marksistlerin o konuda gerçekten öyle deyip demediklerini birincil kaynaklardan araştırmaya çalışın. Popper’ın uydurmadaki cüretine şaşıracaksınız.

Yazan: Sercan Kabakçı
Seslendiren: Arda Kavaklıoğlu

BSMTV’yi büyütmemize destek olmak için kanalımıza katılın:
https://www.youtube.com/channel/UCKNh5Z8DcNriTuBtaYdMEhg/join

Düzeltme: Karl Marx alıntısında “…yapmamız gereken ilk şey, tüm insani varoluşun, dolayısıyla da tüm tarihin ilk öncülünü;” cümlesinde “Öncülüğünü” demişiz. Doğrusu “Öncülünü” olacaktır.

Kaynakça

ALMAN İDEOLOJİSİ
KARL MARX FRIEDRICH ENGELS
Kitabın orijinal adı:
Die deutsche Ideologie
Kritik der neuesten deutschen Philosophie in ihren Repräsentanten Feuerbach, B. Bauer und Stirner, und des deutschen Sozialismus in seinen verschiedenen Propheten
Çevirenler:
Tonguç Ok – Olcay Geridönmez
Evrensel Basım Yayın
ISBN 978-605-5315-474
ikinci Basım Haziran 2013

KUTSAL AİLE YA DA ELEŞTİREL ELEŞTİRİNİN ELEŞTİRİSİ
KARL MARKS FRIEDRICH ENGELS
Sol yayınları
Karl Marx
Louis Bonaparte’ın 18 Brumaire’i
Çeviren: Erkin Özalp
Yazılama Yayınevi

Karl Marx
Ekonomi politiğin eleştirisine katkı
Sol yayınları

Yorumlar