Çin: Sosyalist mi? Kapitalist mi?

Çin: Sosyalist mi? Kapitalist mi?

Işıkları Kapat
Otomatik Oynat
Daha
Daha sonra izle/dinle
Sorun Bildir

Sorun Bildir


Açıklama:

Çin’in gücü, ekonomisindeki hızlı yükseliş ve dünya çapında gittikçe artan önemi hakkında çok fazla şey duyuyoruz. Çin Halk Cumhuriyeti, bir zamanlar emperyalist devletlere bağımlı, vahşi iç savaş ve işgallerle yerle bir olan az gelişmiş bir tarım ülkesiyken bugün güçlü bir devlet haline gelmiştir. Modern Çin bilimsel ve teknik başarılarıyla güçlenmiş, dünyanın en gelişmiş sanayisine ve en büyük donanmasına sahip bir ülkedir.

Çin’in fabrikaları, dünyanın geri kalan kısmı tarafından tüketilen pek çok şey üretmekte ve kimi şirketlerin üretim merkezlerinin neredeyse tamamı Çin’de bulunmaktadır. Çin’deki işçilerin çalışma koşulları ağır olmakla kalmıyor, çoğu zaman işçilerin hayatlarını da tehlikeye atıyor. Çin’in bir şehrinde iş bulmayı başarabilen yerli halk, çoğu zaman keyfi ve kanunsuz uygulamaların, hattâ Çin fabrikalarındaki hummalı çalışma hızına dayanamayıp intiharların kurbanı olmaktadır.

Çin’deki düşük ve istikrarsız yaşam standartlarının gelişmesini sağlamak ülkedeki yöneticilerin uzun vadeli önceliği olmuştur. Peki Çin’deki fabrikalarda işçiler kimler adına çalışmaktadır, dürüstçe çalışmaları onları gerçekten hukuksuzluktan ve yoksulluktan kurtarmakta mıdır?

Çeviri: Ms Prole
Seslendiren: Arda Kavaklıoğlu
Çeviri Editörü: Sertaç Canbolat
Orjinal içerik @Politsturm International
Politsturm International site:
https://us.politsturm.com/
Facebook group: https://www.facebook.com/Politsturm-International-104465134426810/
YouTube channel: https://www.youtube.com/channel/UCfix0TWJgJdBvdsAtXKfG3A

BSMTV’yi büyütmemize destek olmak için kanalımıza katılın:
https://www.youtube.com/channel/UCKNh5Z8DcNriTuBtaYdMEhg/join

Yorumlar