2020 Ekonomik Krizi – Kapitalizm Yine Çuvalladı

2020 Ekonomik Krizi – Kapitalizm Yine Çuvalladı

Işıkları Kapat
Otomatik Oynat
Daha
Daha sonra izle/dinle
Sorun Bildir

Sorun Bildir


Açıklama:

Küresel ekonomi, su yüzüne çıkan bir krizin bütün belirtilerini göstererek çöküşün kıyısında duruyor; petrol fiyatlarının düşmesi, işletmelerin batması, kitlesel işten çıkarma, fiyatların yükselirken ücretlerin düşmesi, bütün bunlar küresel salgınla birlikte öne çıktı.
Burjuva analizleri ekonomik krizin nedenlerini nasıl açıklıyor olurlarsa olsunlar tek bir konuda birleşiyorlar; yeni küresel ekonomik kriz, önceki bütün krizlerden daha yıkıcı olacak.
Öyle ki dünyanın en büyük bankaları daha korkutucu öngörüler yayımlamak için birbirleriyle yarışıyor. Goldman Sachs Amerikan ekonomisinin %25 daralmasını bekliyor. Morgan Stanley’in tahmini daha da ileri gidiyor ve %30’luk bir daralma öngörüyor. Uzmanlara göre, Amerika Birleşik Devletleri’nin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası %50 düşecek ve işsizlik ise %30’a kadar yükselecek. ABD’de 1929’daki Büyük Buhran döneminde bile böyle bir sayı yoktu.

Suudi Arabistan ve Rusya arasında alevlenen rekabet nedeniyle petrol piyasası çöküyor ve IMF, 2020’de tüm küresel ekonominin olumsuz bir tablo sergilediğini açıklıyor.
Dünyanın neden piyasa çöküşleriyle sarsıldığını, ekonomik krizlerin ne olduğunu ve nasıl ortadan kaldırılacağını anlamak için kapitalist sistemin temel doğasını ortaya koymak gerekiyor.

Çeviri: Advodia (@LeftEasterner)
Seslendiren: Arda Kavaklıoğlu
Orjinal içerik @Politsturm International
Editoryal öneri ve katkıları için Sertaç Canbolat’a teşekkür ederiz.
Politsturm International site:
https://us.politsturm.com/
Facebook group: https://www.facebook.com/Politsturm-International-104465134426810/
YouTube channel: https://www.youtube.com/channel/UCfix0TWJgJdBvdsAtXKfG3A

Yorumlar