2. Dünya Savaşında Zafere Eşlik Eden Şarkılar

2. Dünya Savaşında Zafere Eşlik Eden Şarkılar

Işıkları Kapat
Otomatik Oynat
Daha
Daha sonra izle/dinle
Sorun Bildir

Sorun Bildir


Açıklama:

Zafere Koşan Şarkılar

İkinci Dünya Savaşı’nda Nazilerin vahşice saldırısına uğrayan ve on milyonlarca yurttaşını kaybedip yaşanan trajedi karşısında boyun eğmeyen insanların ülkesiydi, Sovyetler Birliği. Sovyetler Birliği’nin faşizmi yendiği büyük zaferin 75. yıldönümünde, büyük insanlığın kazandığı bu zafer için bestelenmiş müziklerden oluşan bir seçki hazırladık sizlere.

Bir toplumu tanımanın en iyi yollarından biri, müziklerini dinlemektir. Sadece şarkılarını dinleyerek o topluma dair çeşitli sonuçlar çıkarabilirsiniz. Bir toplumun repertuarında baskın olan ağıtlarsa, baskı, zulüm ve acının o toplumun tarihinde önemli bir yer tuttuğunu anlayabilirsiniz örneğin. Ağıtlar, en insani duygularımıza dokunur ve önüne serilen trajediyle yüz yüze geldiğinde donakalır insan. Ağıttaki isyan bu dünyaya ait değildir. Hesap sormak bu dünyanın değil, öte dünyanın ve tanrının işidir. Ağıtlar çaresizliğin müzikal dışa vurumudur genellikle. Umutsuzluğun ve boyun eğişin müzikleridir, ağıtlar.

Pek çok trajedi yaşadı insanlık bugüne kadar. Ne var ki, insanlığın bu trajedileri yaratan faillere verdiği yanıt her zaman aynı olmadı. Tarih büyük başkaldırılara, görkemli direnişlere ve insanlığın çeşitli dönemlerde yükselişine sahne oldu. Ağıtlar dışında ve en az onlar kadar etkili müzikler de üretti insanlık; ne denli büyük ve güçlü olduğunu herkes görsün; dünyanın çeşitli yerlerinde ayakları üzerinde doğrulma mücadelesi verenler, hep bir ağızdan söylesin ve bu şarkılar onlara güç versin diye…

Yazan: Ulaş Özer – soL
Seslendiren: Arda Kavaklıoğlu

Şarkı çevirileri:

Elveda Kayalık Dağlar – Aziz Seçilmiş (@GenosseMauser)
Kızıl Ordu Korosu – Smuglianka ”Смуглянка – Aziz Seçilmiş
Kazaklar Berlin’de – Aziz Seçilmiş
Cephe Şöförünün Şarkısı – Aziz Seçilmiş
Kutsal Savaş – Aziz Seçilmiş
Karanlık Gece – Aziz Seçilmiş
Balkan Yıldızlarının Altında – Kashgar Khanate
Topçular Marşı – Sertaç Canbolat
Katyuşa – Valeriya Kurnuşkina & Kızıl Ordu Korosu – @Zosimov

Yazının tamamını okumak için:
https://sol.org.tr/haber/zafere-kosan-sarkilar-3974

Videoda yer alan filmler:
Enternasyonal sahnesi: “Lenin Hakkında Öyküler” Sergei Yutkevich

Video kaynakları:
(Eklenecek)

Yorumlar