Vietnam’da Koronavirüsten Neden Kimse Ölmedi?

Sorun Bildir

Sorun Bildir


Açıklama:

Covid-19 krizi ABD hükümetinin yetersizliğini bütün boyutlarıyla sergilerken, pek çok kişi, Trump yönetiminin felaket getiren kâr öncelikli yaklaşımına alternatif bulmak için haklı olarak dünyadaki diğer ülkelere bakıyor. Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti, pandemiye karşı etkin bir yanıtın nasıl verileceğine ilişkin bu tür bir örnek olarak öne çıkıyor. Çin’le sınırdaş olan ve salgının başladığı Vuhan’dan bin 200 mil uzaklıkta bulunan Vietnam, Covid-19’a karşı verilen küresel mücadelede dik yamaçları aşmayı başardı. 6 Nisan itibarıyla, Vietnam hükümeti doğrulanmış 245 vaka bildirdi; bunlardan 95’i iyileşirken, hayatını kaybeden kimse olmadı.
Vietnam hükümeti, ABD kapitalist sınıfının ve Trump yönetiminin aksine, mevcut koronavirüs salgınıyla mücadele etmek için erken önlemlere başvurdu. Yetkililer, Çin’de ilk vakaların ortaya çıkmasının hemen ardından salgınla mücadele etmek için stratejiler geliştirmeye başladı.

Bu makale, ABD’de faaliyet sürdüren Sosyalizm ve Kurtuluş Partisi’nin (PSL) yayın organı liberationnews.org’ta yayımlanmıştır. soL haber portalı tarafından Türkçe’ye çevirilerek tekrar yayınlanmış ve bu bu çeviriden faydalanılmıştır.

Yazan: Tina Ngo Çeviri ve kaynak: soL

Yorumlar